Less / zero waste przestaje być “tylko” trendem, staje się sposobem zarówno na życie jak i formą prowadzenia biznesu. Jeśli firma dba o swoją reputację na rynku, to podejmuje działania, które mają ograniczyć jej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Coraz częściej konsumenci oczekują nie tylko deklaracji – chcą widzieć zmianę zarówno w produktach marki jak i jej szeroko rozumianym marketingu. 

Czy uważasz, że to ważne? Według mnie bardzo. Troska o planetę powinna być dla nas priorytetem, jeśli nie dla siebie, to dla naszych dzieci i wnuków. Mamy zobowiązania wobec kolejnych pokoleń i musimy działać, by nie schrzanić im życia…

Zero waste w Tavana Studio – kiedy szyjemy z resztek materiałów?

Tavana Studio jest niewielką manufakturą, szyjemy z naturalnego lnu i tyveku, niektóre produkty mają w sobie też certyfikowaną bawełnę. Nie mamy wielkiej hali produkcyjnej – do pracy służą nam własne ręce i maszyny do szycia. Materiały, po które sięgamy posiadają certyfikaty poświadczające ich etyczne pochodzenie. Staramy się też pakować eko i stawiać na piękno prostoty, a nie przepych. Nie marnujemy też materiałów – skrawki, które nam zostaną zbieramy i odkładamy w wyznaczone miejsce. Po co komu takie kawałki materiału? Czy w naszej manufakturze szyjemy z resztek materiałów? Czy można w jakiś sposób kreatywny wykorzystać resztki lnu?

Oczywiście! Tavana Studio szczyci się tym na co dzień, że każdy kawałeczek naturalnej tkaniny, który posiadamy w swojej szwalni, staramy się wykorzystać i skomponować z niego coś nowego i przydatnego!

Resztki tkanin – co zrobić z resztek materiałów?

Recykling materiałów jest ważnym krokiem na drodze budowania odpowiedzialnej firmy. Dlatego cieszę się, gdy czasami zgłasza się do nas jakaś kreatywna dusza, która ze skrawków tworzy różne cuda. Skrawki można wykorzystać między innymi do uszycia oryginalnych dodatków i dekoracji, przykładowo:

Prawdopodobnie jest tego znacznie więcej i powyższe wyliczenie nie jest zbiorem zamkniętym. To tylko kilka pomysłów, ale sama zobacz ile jest możliwości! 

Co można uszyć z resztek materiału – jak wykorzystać resztki lnu?

Można też do wspólnego szycia zaprosić dziecko i razem stworzyć wymarzone kreacje dla ulubionych lalek. Sukienki, spodnie, koszulki, szaliki, czapki… W modzie dla lalek ogranicza nas wyobraźnia i umiejętności szycia – one same chętnie noszą wszystko 😉 

Można też zrobić coś miłego dla siebie i przyjaciółek: ciekawym pomysłem jest zaprojektowanie opasek i gumek do włosów, opasek na uszy lub opasek na oczy.  Poza tym z resztek materiałów możesz uszyć apaszkę, pasek do spodni, torebkę, torbę na zakupy i oryginalną kosmetyczkę.Przy wykorzystaniu skrawek ważne jest to, by były one z tego samego materiału lub żeby miały podobne wymogi związane z pielęgnacją. 

Resztki tkanin w roli materiału na woreczki na lawendę

Fajny pomysł na wykorzystanie lnianych skrawek miał ostatnio Dzienny Dom Pobytu w Biskupicach, do którego przekazaliśmy resztki naszych lnów, a oni uszyli z nich woreczki na lawendę. 

Recykling materiałów to ważna rzecz, bardzo inspirująca i pobudzająca kreatywność. Cieszę się, że jako Tavana Studio możemy wspierać pomysłowych ludzi i że nie wyrzucamy naszych (fantastycznych) materiałów, tylko wykorzystujemy je w całości. 

Podobne wpisy