Jeśli w dziedzinie materiałoznawstwa coś wymyka się utartym schematom, to jest to właśnie tyvek. Co to jest Tyvek®?

Tyvek jest materiałem zachwycającym swą wielozadaniowością i możliwościami, które otwiera. Jednocześnie trudno powiedzieć czym tyvek jest. To materiał, który nie jest tkaniną, choć można z niego szyć. Nie jest też papierem. To czym jest? Cóż, o jego istotę należałoby zapytać tyvek, jak sam się definiuje… 😉 Można jednak powiedzieć, że jest wykonany z losowo ułożonych i sprasowanych w 100% włókien polietylenowych o wysokiej gęstości. 

Tyvek – materiał do szycia

Tyvek odkryła w 1955 roku firma DuPont, która od tego czasu jest liderem światowym w technologii barier selektywnych. Ich odkrycie wprowadziło zupełnie nową jakość w wielu bardzo różnych branżach: od produktów związanych z higieną i opakowania medyczne po odzież roboczą, tekstylia domowe, a coraz częściej – ubrania. Tyvek stał się znakiem nowych czasów, w których pilnie potrzebujemy materiałów nadających się do recyklingu i powstających w poszanowaniu zasobów planety. 

Jakie właściwości ma tyvek?

Warto pamiętać o tym, że cechy charakteryzujące tyvek są bardzo pożądane w świecie tekstyliów. Jaki jest tyvek? Jest:

  • oddychający, 
  • odporny na rozdarcia, szarpanie, gięcie
  • wodoodporny, 
  • niezwykle lekki, 
  • nadający się do recyklingu,
  • odporny na warunki atmosferyczne i działanie chemikaliów.

Tyvek® w dotyku przypomina jedwab, jest tak delikatny, a po wypraniu staje się jeszcze bardziej miękki. Brzmi niezwykle, prawda? Tak, my też jesteśmy pod wrażeniem możliwości, jakie stoją przed tym materiałem. Można używać go w wielu branżach, my zaprosiliśmy tyvek na salony, do torebek i do wystroju wnętrz. Jak?

Tyvek – jakie produkty z tej niezwykłej tkaniny możemy zaproponować w Tavana Studio?

Jednym z naszych flagowych produktów z tej wyjątkowej tkaniny jest Tavanka – prosta w formie podkładka na stół, która łączy len z tyvekiem, a która uszyjemy na zamówienie. Dzięki temu jest niezwykle funkcjonalna, ale nie traci też na urodzie i jest po prostu ładna. Decydując się na połączenie lnu z tyvekiem stworzyliśmy produkt praktyczny, chłonny, wodoodporny i wytrzymały. Zestaw Tavanek w domu wystarczy na długie lata użytkowania. Jedyne co im grozi, to Twoje znudzenie 😉 

To nie materiał, nie papier… to Tyvek®!
To nie materiał, nie papier… to Tyvek®!

Z tyveku szyjemy też kosmetyczki. Wiemy dobrze jak to z kosmetyczkami, zwłaszcza w podróży, bywa. Zawsze w kosmetyczce jest coś, co się rozleje, zwłaszcza jeśli kosmetyczkę nosimy w torebce, a w tej torebce – ważne dokumenty. Kosmetyczki z tyveku są długowieczne, łatwe w utrzymaniu czystości a do tego spełniają też funkcję ochronną 😉 W dodatku wyglądają bardzo nowocześnie, designersko. No i są stworzone w duchu dbania o planetę, bo takiej kosmetyczki naprawdę długo nie trzeba wymieniać na nowszy model. 

To wciąż nie wszystko! 

Ekologiczne tkaniny – Tyvek jako materiał bazowy

Ekologiczny, designerski kosz do przechowywania, to nasza kolejna propozycja wykorzystująca tyvek jako materiał bazowy. Kosz możesz wykorzystać na 100 (i więcej) sposobów: zarówno jako kosz na pranie, jak i kosz na zabawki (świetnie się sprawdza, dziecko może po nim malować, może się z nim bardzo niedelikatnie obchodzić, a kosz wciąż będzie spełniał swoją funkcję), mniejsze koszyczki mogą być doniczkami. Cokolwiek wymyślisz, jedno jest pewne – tyvek Cię nie zawiedzie w swojej funkcjonalności. 

Potrzebujesz torby materiałowej do zadań specjalnych? Pojemnej, wytrzymałej, wodoodpornej, takiej co się sprawdzi na zakupy, ale jak postanowisz ją zabrać na spotkanie w mieście, to też zrobi wrażenie? Lubisz rzeczy użyteczne i piękne? Poznaj naszą torbę lniano-tyvekową. Łączy w sobie same najlepsze właściwości obu materiałów, a jej niebanalny wygląd przykuwa uwagę. 

Tyvek – jakie produkty z tej niezwykłej tkaniny możemy zaproponować w Tavana Studio?
Tyvek – jakie produkty z tej niezwykłej tkaniny możemy zaproponować w Tavana Studio?

Zasłony z tyveku – sprawdź co proponujemy w naszym sklepie online

Tavana Studio znana jest z lnianych zasłon, ale w naszej ofercie są też zasłony łączące len z tyvekiem. Górną część zasłony stanowi tyvek. Daje efekt bardzo subtelnego połysku, a jego ciekawa, gnieciona faktura przepuszcza światło uwidaczniając gęstą strukturę włókien. Dół zasłony to czarno-biała siateczka lniana, podkreślająca walory tyveku, opadająca z wdziękiem na podłogę. Całość wygląda niebanalnie i zaskakująco. Pięknie podkreśli nowoczesny styl wnętrza. 

Tyvek daje wiele możliwości, a my staramy się je wykorzystywać. 

Podobne wpisy