Wykonano z  Loobinoo

Linki

Produkty

Newsletter

Śledź nas

Blog

Nasza historia

Polityka Prywatności

Firany z lnu

Zasłony lniane

Torba z lnu

Zazdrostki kuchenne

Serwetki lniane

Obrusy lniane

Lniana poszewka

Płatności i wysyłka

Regulamin

Zwroty i reklamacje

Kontakt

Współpraca

Adres e-mail:
Zapisz
Zapisz
Dziękujemy za przyłączenie się do naszej społeczności
Prosimy o przejście na swoją skrzynkę e-mailową
i potwierdzenie subskrypcji newslettera.
Prosimy wypełnić wszystkie wymagane pola!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 10% rabatu na Twoje następne zakupy

Opinie klientów na Etsy.com
Możesz nam zaufać
Bezpieczne płatności
Zadowoleni klienci
Darmowa przesyłka
Stały kontakt

 

Sytuacja dotycząca zmian klimatu nie wygląda wcale wesoło - ekologia przestaje być trendem, staje się koniecznością i pierwszym argumentem, po który sięgamy podejmując codzienne decyzje zakupowe. Jeśli Twoja uwaga skierowana jest na dobro świata, to zainteresuje Cię ten tekst. Sprawdzamy w nim dlaczego len jest przyjazny ekologii i wspierający dla świata. 

Ślad węglowy

W porównaniu do innych naturalnych tkanin (bawełny, konopi, wełny) do produkcji materiału z włókien lnianych, w tym tkania i barwienia, zużywa się najmniejszej ilości energii. Jeśli chodzi o ślad węglowy, to według raportu niemieckiego Nova-Institute z 2019 r. emisja gazów cieplarnianych z 1 tony włókna lnianego pochodzącego z upraw w Europie od przygotowania gruntu pod uprawę po dostarczenie gotowego włókna pod bramy fabryki w Niemczech wynosi 349 kg ekwiwalentu CO2 według alokacji masy.  Niestety raport nie zawiera porównania z bawełną. Można za to porównać len i bawełnę pod względem zapotrzebowania na wodę. Do przygotowania 1 kg włókna lnianego potrzeba około 72 litrów wody. To niewiele w porównaniu z bawełną, gdzie do przygotowania 1 kg surowej bawełny potrzeba około 4000 litrów. 

Produkt bezodpadowy

Wytwarzanie tkanin z lnu jest procesem praktycznie bezodpadowym. Włókno lniane pozyskuje się przy użyciu maszyn, które oddzielają je od paździerzy, wyczesują i tkają z nich gotowy wyrób. Po pozyskaniu włókna pozostaje paździerz, który wykorzystuje się jako biopaliwo, ściółkę dla zwierząt hodowlanych lub pod uprawy. W budownictwie i przemyśle meblarskim służy do produkcji płyt. Len włóknisty jest również źródłem pozyskiwania nasion, z których produkuje się m.in. olej.

Materiał na lata

W Tavana Studio wykorzystujemy len jako materiał, bo jest bardzo trwały i przez długie lata nie traci swojego uroku. Wraz z każdym praniem nabiera miękkości, ale nie traci koloru ani faktury. Gniecie się, owszem, ale gniecie się elegancko - to wręcz oczekiwana cecha tego materiału. Poza tym lniane wyroby są trwalsze niż bawełniane, trudno je rozerwać i zużyć. Dlatego przy właściwej pielęgnacji można ich używać latami. Dużym atutem tego materiału jest fakt, że len jest biodegradowalny. Jeśli więc trafi na składowisko to ulegnie całkowitemu rozkładowi! Ponieważ len jest naturalną tkaniną, włókna mogą zostać odzyskane w procesach recyklingu i ponownie użyte. 

Len - materiał prawie eko!

25 marca 2022
Tavana Studio - lniane dodatki do domu

BEZPŁATNA PRZESYŁKA DO POLSKI PRZY ZAMÓWIENIACH POWYŻEJ 300 ZŁ

Sklep

Sklep

Na zamówienie

Pielęgnacja tkanin

Blog