Nasze babcie mawiały, że len to polskie złoto, pamiętacie? Kogo babcia mieszkała po wojnie na wsi, ten na pewno słyszał o wiejskiej tłoczni lnu i zapachu oleju, który unosił się w okolicy… Len jest względnie łatwy w uprawie i ekologiczny (zużywa niewiele wody), kiedyś w Polsce wiele się go siało i wykorzystywało na szeroką skalę: od potrzeb spożywczych, po tkanie materiałów na ubrania, ścierki, itd. Bo len jest piękny jako roślina, piękny jako materiał i zdrowy dla naszego ciała. Wszystko co z lnu jest zdrowe! 

Przykładowo olej lniany! Niektórzy dietetycy twierdzą, że powinien być podstawowym składnikiem naszej diety. Jest cennym źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Ze względu na działanie antyoksydacyjne może chronić przed rozwojem nowotworów, wspomaga również trawienie oraz metabolizm i obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Stosuje się go także w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Albo siemię lniane, kolejna prozdrowotna naturalna bomba! Nasiona lnu przede wszystkim składają się z tłuszczów (35-40%) i są to tłuszcze działające bardzo prozdrowotnie. Siemię lniane to bowiem jedno z najbogatszych znanych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, których głównym przedstawicielem jest kwas alfa-linolenowy. To tłuszcz niezbędny organizmowi do syntezy innego rodzaju lipidów – organizm nie potrafi sam produkować kwasu alfa-linolenowego, ale dostarczając go z dietą sprawiamy, że ciało ma budulec do tworzenia kolejnych niezbędnych kwasów tłuszczowych. W diecie wegańskiej siemię lniane może z tego powodu z powodzeniem zastąpić tran jako źródło omega-3. Ponadto siemię lniane jest źródłem składników mineralnych: wapnia, magnezu, fosforu, miedzi, cynku i witamin: C, E, B1, B2, B5, B6 oraz kwasu foliowego.Siemię ma dużą zawartość błonnika i lignanów – związków o działaniu antyoksydacyjnym i działającym jako fitoestrogeny – substancje roślinne podobne swoją budową do hormonów estrogenów. Siemię lniane ma około 800 razy większą ilość lignanów w porównaniu z innymi źródłami roślinnymi! Samo zdrowie kryje się w tych małych nasionkach! Nasionka można też wykorzystać do hodowli kiełków lub zmielić je na mąkę lnianą, która dostarczy organizmowi wielu cennych substancji. 

Materiały lniane są bardzo trwałe (jak trwałe? Cóż…całun Turyński jest wykonany właśnie z lnu!), mają właściwości hipoalergiczne,wykazują także działanie antybakteryjne. Są bardzo mocne, posiadają wysoką odporność na powstawanie przetarć oraz rozciąganie. Ponadto len nie elektryzuje się. Wyróżnia się również wysoką absorpcją wilgoci, przewiewnością. Jest przyjazny dla skóry, zwłaszcza alergików. Sprawdza się zarówno jako materiał na ubrania, jak i materiał na pościel czy ręczniki. Pokochasz go w kuchni i jako element dekoracyjny w domu. 

Podsumowując można powiedzieć, że len jest dobry na wszystko!

Podobne wpisy