Sytuacja dotycząca zmian klimatu nie wygląda wcale wesoło – ekologia przestaje być trendem, staje się koniecznością i pierwszym argumentem, po który sięgamy podejmując codzienne decyzje zakupowe. Jeśli Twoja uwaga skierowana jest na dobro świata, to zainteresuje Cię ten tekst. Sprawdzamy w nim dlaczego len jest przyjazny ekologii i wspierający dla świata. 

Ślad węglowy

W porównaniu do innych naturalnych tkanin (bawełny, konopi, wełny) do produkcji materiału z włókien lnianych, w tym tkania i barwienia, zużywa się najmniejszej ilości energii. Jeśli chodzi o ślad węglowy, to według raportu niemieckiego Nova-Institute z 2019 r. emisja gazów cieplarnianych z 1 tony włókna lnianego pochodzącego z upraw w Europie od przygotowania gruntu pod uprawę po dostarczenie gotowego włókna pod bramy fabryki w Niemczech wynosi 349 kg ekwiwalentu CO2 według alokacji masy.  Niestety raport nie zawiera porównania z bawełną. Można za to porównać len i bawełnę pod względem zapotrzebowania na wodę. Do przygotowania 1 kg włókna lnianego potrzeba około 72 litrów wody. To niewiele w porównaniu z bawełną, gdzie do przygotowania 1 kg surowej bawełny potrzeba około 4000 litrów. 

Len - materiał prawdziwie eko! Ekologiczny len od Tavana Studio
Len – materiał prawdziwie eko! Ekologiczny len od Tavana Studio

Produkt bezodpadowy – ekologiczny len

Wytwarzanie tkanin z lnu jest procesem praktycznie bezodpadowym. Włókno lniane pozyskuje się przy użyciu maszyn, które oddzielają je od paździerzy, wyczesują i tkają z nich gotowy wyrób. Po pozyskaniu włókna pozostaje paździerz, który wykorzystuje się jako biopaliwo, ściółkę dla zwierząt hodowlanych lub pod uprawy. W budownictwie i przemyśle meblarskim służy do produkcji płyt. Len włóknisty jest również źródłem pozyskiwania nasion, z których produkuje się m.in. olej.

Materiał na lata

W Tavana Studio wykorzystujemy len jako materiał, bo jest bardzo trwały i przez długie lata nie traci swojego uroku. Wraz z każdym praniem nabiera miękkości, ale nie traci koloru ani faktury. Gniecie się, owszem, ale gniecie się elegancko – to wręcz oczekiwana cecha tego materiału. Poza tym lniane wyroby do dekoracji wnętrz (i nie tylko), są trwalsze niż bawełniane, trudno je rozerwać i zużyć. Dlatego przy właściwej pielęgnacji można ich używać latami. Dużym atutem tego materiału jest fakt, że len jest biodegradowalny. Jeśli więc trafi na składowisko to ulegnie całkowitemu rozkładowi! Ponieważ len jest naturalną tkaniną, włókna mogą zostać odzyskane w procesach recyklingu i ponownie użyte. 

Podobne wpisy