Czy wpadłabyś/wpadłbyś na pomysł nazwania obrusu “bielizną stołową”? Pewnie nie, a przecież w tej czułej metaforze kryje się potencjał, który obrus w sobie nosi! Bo obrus może być równie ważny, co wytworna bielizna. Może być piękny, zaskakujący i nadający niezwykle dużo uroku zastawie stołowej.
Historia obrusów
Jak podają źródła, już starożytni Rzymianie znali i używali obrusy. Sięgali po nie przedstawiciele niższych warstw społecznych, którzy nie mogli pochwalić się zdobnymi, zachwycającymi stołami. Za to wymyślili obrusy niezwykle praktyczne, choć niekoniecznie ekologiczne i zdrowe, bo wykonane z… azbestu! Po jedzeniu,ze wszystkimi resztkami posiłków, taki obrus wrzucano do ognia i po chwili wyciągano tkaninę jeszcze bielszą, niż poprzednio. Obrusy te były przynajmniej zawsze wyparzone i cieszyły się długowiecznością. W średniowieczu obrus był już podstawowym wyposażeniem każdego domu – w domach biedniejszych pleciono je z włókien konopnych, w bogatszych – z lnu, zdobionego złoceniami, haftami i obszyciami. Był taki okres w dziejach, że obrusy były tak drogie, że w miastach powstawały firmy je wypożyczające lub dbające o obrusy o klientów! Właśnie z tych czasów pochodzi określenie “bielizna stołowa” – cenna na tyle by stać się częścią rodowego dziedzictwa. Dziś na szczęście obrusy są zdecydowanie łatwiej dostępne i – jak to się mówi – szyte są na każdą kieszeń.
Obrusy lniane
Len to materiał piękny i praktyczny. Jedną z jego właściwości jest odpychanie kurzu i drobnych zabrudzeń – one po prostu do niego nie przylegają. Poza tym len jest łatwy w pielęgnacji, można go prać w pralce. Zmiękczone wodą włókna pięknie się układają, choć zachowują swoją naturalną właściwość – gniecenie się. Obrusów lnianych nie trzeba (choć można) prasować. Są wytrzymałe, wręcz długowieczne. Im dłużej są używane i prane, tym stają się mocniejsze i ładniej się układają. To jeden z niewielu produktów dostępnych na rynku, który z wiekiem i użyciem pięknieje. Poza tym, że len to materiał naturalny (wysoką jakość gwarantuje certyfikat OEKO TEX-Standard 100) to jeszcze ekologiczny, bo nie wymaga szybkiej wymiany na lepszy model.
Obrusy w Tavana Studio
Z naszymi lnianymi obrusami możesz… wszystko! Poważnie, wszelkie chwyty są dozwolone! Przede wszystkim urządzisz z nimi wiele aranżacji stołów. Sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, tradycyjnych, rustykalnych, stonowanych i zupełnie odjechanych. Możemy uszyć obrusy z trzech rodzajów tkanin:
- lnianego muślinu, delikatnego jak słodka, rozpływająca się pianka w cukierni 😉 Muślin lniany jest bardzo subtelną tkaniną, którą można fantazyjnie ułożyć na stole i rzucić światu wyzwanie: bo kto powiedział, że obrus musi płasko leżeć? Dlaczego miałby nie otulać potraw na stole? Obrusy z muślinu doskonale sprawdzają się w formie dekoracji, zwłaszcza na weselach i innych przyjęciach.
- obrus tradycyjny ze średnio ciężkiego lnu, obszyty grubszym podwinięciem (4-5cm),
- obrus tradycyjny z cięższego lnu – dobrze chroni blat przed uszkodzeniami, wygląda bardzo… no właśnie tradycyjnie, stylowo.
Wszystkie nasze obrusy są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych: od bardzo jasnych barw po ciemne. Dbamy też o to, by były przystępne cenowo i wizualnie atrakcyjne. Tutaj sprawdzisz naszą ofertę: obrusy.