Koszyk w sklepie Tavana Studio

Sklep

Kontakt

O marce

Blog

Pielęgnacja tkanin

Na zamówienie

BEZPŁATNA PRZESYŁKA DO POLSKI PRZY ZAMÓWIENIACH POWYŻEJ 300 ZŁ

Tavana Studio - lniane dodatki do domu

Blog Tavana Studio

Dodane ostatnio

Tavana Studio to nie tylko firany i zasłony. To nie tylko projektowanie i  szycie. To nasza filozofia - zachwytu naturą i jej produktami, eksperymentu i poszukiwania nowych form, radości z tego, co robi się każdego dnia.

Zapraszamy do czytania naszego bloga. Mamy nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją do własnych poszukiwań idealnej aranżacji wnętrz.

Lniane japandi
12 lipca 2022

Jak prać len?

Jak prać len i jak go prasować? Wokół pielęgnacji lnu narosło wiele mitów. Wiele prawd przestało mieć jakiekolwiek znaczenie. Bo czy dziś, tak jak przed laty, lubimy mieć wszystko poukładane w rządku i szeregu? Otóż nie! Dziś panują zupełnie inne kanony piękna, także piękna wnętrz. Zatem dziś wywracamy stolik i pytamy, czy trzeba prasować len?

 

Jak prać len?

Lniane zasłony są efektowne, wyglądają pięknie, pogniecione wciąż nie tracą swojego uroku, są wytrzymałe, więc będą zachwycać przez długie lata, nie płowieją, są hipoalergiczne…”Stop! - mówisz - Muszą mieć jakieś wady, prawda? Przecież produkt idealny nie istnieje! Na pewno, zgodnie ze wszystkimi zasadami wszechświata, coś musi czynić je niewygodnymi w użyciu…” Ostatecznie kończysz rozważania stawiając na trudną pielęgnację. Jesteś przekonana, że beznadziejnie się je czyści, pierze i suszy, że to pewnie droga przez mękę, że może nawet trzeba mieć pralkę ze specjalnym programem (i rozważasz czy widziałaś gdzieś pralkę z programem LEN). Cóż… jesteś w błędzie. Len wcale nie jest trudny w pielęgnacji. 

 

Pielęgnacja lnu krok po kroku

Jeśli chodzi o pranie lnianych zasłon, to łatwizna. Wystarczy pamiętać o tych kilku zasadach:

  • Jeśli Twoje zasłony są pokaźnych rozmiarów wypierz każdy panel osobno, by zostawić trochę miejsca w pralce. 

  • Nie pierz lnu jasnego z ciemnym - w praniu połącz kolory na zasadzie podobieństw, nie kontrastów ;) 

  • Len lubi samotność, nie pierz go z innymi tkaninami. 

  • Jeśli lubisz i masz ochotę poćwiczyć, to wypierz len ręcznie ;-) Jeśli jednak nie jesteś fanką tego stylu, to ustaw program do tkanin delikatnych, w maksymalnej temperaturze 40 stopni. 

  • Pierz w delikatnych środkach czyszczących, nie używaj wybielaczy i agresywnej chemii. 

  • Len nie lubi płynów do zmiękczania tkanin - jeśli takiego użyjesz może osłabić włókna tkaniny, a tym samym negatywnie wpłynąć na jej naturalne właściwości. 

  • Len lubi schnąć na świeżym powietrzu, ale jeśli to nie jest możliwe zadowoli się pomieszczeniem. Suszarkę bębnową też przeżyje, grunt to nie przesadzić - nie susz lnu na “wiór” - przesuszona tkanina może się skurczyć lub stracić swoje właściwości. Używając suszarki bębnowej ustaw delikatny program, tak by tkanina była delikatnie wilgotna po wyciągnięciu. 

  • Lnu nie trzeba prasować, jego urok tkwi w zagnieceniach. Jeśli jednak musisz to zrobić, bo nie możesz znieść zagnieceń na zasłonie, to wyprasuj tkaninę wilgotną używając  wysokiej temperatury. 

I tyle! Sama widzisz, to naprawdę mało wymagające… ;) Tym bardziej, że len jest tkaniną za którą nie przepada kurz, więc nie potrzebuje częstego prania (o ile nie masz w domu dzieci, które lubią dotykać zasłony zaraz po jedzeniu). 

 

Stały kontakt

Darmowa przesyłka

Zadowoleni klienci

Bezpieczne płatności

Możesz nam zaufać

Opinie klientów na Etsy.com

Zapisz się do Newslettera i odbierz 10% rabatu na Twoje następne zakupy

Adres e-mail:
Zapisz
Zapisz
Dziękujemy za przyłączenie się do naszej społeczności
Prosimy o przejście na swoją skrzynkę e-mailową
i potwierdzenie subskrypcji newslettera.
Prosimy wypełnić wszystkie wymagane pola!

Współpraca

Kontakt

Zwroty i reklamacje

Regulamin

Płatności i wysyłka

Lniana poszewka

Obrusy lniane

Serwetki lniane

Zazdrostki kuchenne

Zasłony lniane

Firany z lnu

Polityka Prywatności

Nasza historia

Blog

Śledź nas

Newsletter

Produkty

Linki

Wykonano z  Loobinoo