Lniane zasłony są efektowne, wyglądają pięknie, pogniecione wciąż nie tracą swojego uroku, są wytrzymałe, więc będą zachwycać przez długie lata, nie płowieją, są hipoalergiczne…”Stop! – mówisz – Muszą mieć jakieś wady, prawda? Przecież produkt idealny nie istnieje! Na pewno, zgodnie ze wszystkimi zasadami wszechświata, coś musi czynić je niewygodnymi w użyciu…” Ostatecznie kończysz rozważania stawiając na trudną pielęgnację. Jesteś przekonana, że beznadziejnie się je czyści, pierze i suszy, że to pewnie droga przez mękę, że może nawet trzeba mieć pralkę ze specjalnym programem (i rozważasz czy widziałaś gdzieś pralkę z programem LEN). Cóż… jesteś w błędzie.

Pranie lnu
Pranie lnu

Len wcale nie jest trudny w pielęgnacji. Jeśli chodzi o pranie lnianych zasłon, to łatwizna (zresztą pranie lnianych firan jest identyczne :)). Wystarczy pamiętać o tych kilku zasadach:

 1. Jeśli Twoje zasłony są pokaźnych rozmiarów wypierz każdy panel osobno, by
  zostawić trochę miejsca w pralce.
 2. Nie pierz lnu jasnego z ciemnym – w praniu połącz kolory na zasadzie podobieństw, nie kontrastów 😉
 3. Len lubi samotność, nie pierz go z innymi tkaninami.
 4. Jeśli lubisz i masz ochotę poćwiczyć, to wypierz len ręcznie 😉 Jeśli jednak nie jesteś fanką tego stylu, to ustaw program do tkanin delikatnych, w maksymalnej temperaturze 40 stopni.
 5. Pierz len w delikatnych środkach czyszczących, nie używaj wybielaczy i agresywnej chemii.
 6. Len nie lubi płynów do zmiękczania tkanin – jeśli takiego użyjesz może osłabić
  włókna tkaniny, a tym samym negatywnie wpłynąć na jej naturalne właściwości.
 7. Len lubi schnąć na świeżym powietrzu, ale jeśli to nie jest możliwe zadowoli się pomieszczeniem. Suszarkę bębnową też przeżyje, grunt to nie przesadzić – nie susz lnu na “wiór” – przesuszona tkanina może się skurczyć lub stracić swoje właściwości. Używając suszarki bębnowej ustaw delikatny program, tak by tkanina była delikatnie wilgotna po wyciągnięciu.
 8. Lnu nie trzeba prasować, jego urok tkwi w zagnieceniach. Jeśli jednak musisz to zrobić, bo nie możesz znieść zagnieceń na zasłonie, to wyprasuj tkaninę wilgotną używając wysokiej temperatury.
pranie lnianych zasłon
Pranie lnianych zasłon

I tyle! Sama widzisz, to naprawdę mało wymagające… 😉 Tym bardziej, że len jest tkaniną za którą nie przepada kurz, więc nie potrzebuje częstego prania, nawet jeśli chodzi o lniany obrus (o ile nie masz w domu dzieci, które lubią dotykać zasłony zaraz po jedzeniu).

Podobne wpisy