Koszyk w sklepie Tavana Studio

Sklep

Kontakt

O marce

Blog

Pielęgnacja tkanin

Na zamówienie

BEZPŁATNA PRZESYŁKA DO POLSKI PRZY ZAMÓWIENIACH POWYŻEJ 300 ZŁ

Tavana Studio - lniane dodatki do domu

Blog Tavana Studio

Dodane ostatnio

Tavana Studio to nie tylko firany i zasłony. To nie tylko projektowanie i  szycie. To nasza filozofia - zachwytu naturą i jej produktami, eksperymentu i poszukiwania nowych form, radości z tego, co robi się każdego dnia.

Zapraszamy do czytania naszego bloga. Mamy nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją do własnych poszukiwań idealnej aranżacji wnętrz.

Produkcja i uprawa lnu
30 stycznia 2023

Produkcja i uprawa lnu

Len, delikatna roślinka o wielkiej mocy. Swoją obecnością w świecie zaświadcza, że nie trzeba być wielkim, by mieć wielkie możliwości. Jak wygląda produkcja i uprawa lnu?

 

 

Len to jednoroczna roślina należąca do rodziny lnowatych. Do tego rodzaju zalicza się około 200 gatunków!  W polskim środowisku naturalnym najczęściej spotykanych jest 6 gatunków lnu z czego największe znaczenie gospodarcze ma len zwyczajny. W uprawie obecne są dwie formy użytkowe: len oleisty i włóknisty. 

 

Stary jak len

Uprawę lnu jako surowca włókienniczego i na cele spożywcze prowadzono już w Starożytnej Grecji i Egipcie! Największe pola lniane  występują w Kanadzie, Chinach, Rosji i USA. Polska była w czołówce producentów lnu do lat 70.XX wieku - powierzchnia uprawy lnu wynosiła wtedy 130 tys. ha! W późniejszych latach nastąpiło załamanie produkcji. Obecnie trwa proces jej odbudowy - obecnie powierzchnia uprawy lnu w Polsce wynosi ok. 7000 ha. 

 

Len jako cenny surowiec zdrowotny

Nasiona lnu (zwane zwyczajowo siemieniem lnianym) zawierają około 40% tłuszczu, 30% błonnika i 20% białka. Są jednym z najbogatszych źródeł kwasu alfa-linolenowego. Stosowane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Równie popularny jest olej lniany - smaczny i zdrowy. Uzyskuje się go na dwa sposoby: przez tłoczenie lub ekstrahowanie nasion odpowiednimi rozpuszczalnikami. Olej produkowany na cele spożywcze najczęściej otrzymywany jest techniką tłoczenia na zimno. Tak uzyskany olej jest smaczny, ładnie pachnie i dobrze wygląda. Olej lniany tłoczony na zimno doceniany jest przez konsumentów i polecany przez dietetyków, ze względu na skład kwasów tłuszczowych (duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych - w tym zaliczanych do rodziny omega-3, kwas NNKT, alfa-linolenowy). Kwas alfa-linolenowy ma wielokierunkowy wpływ na organizm człowieka. Redukuje stężenie triacylogliceroli w osoczu krwi, normalizuje ciśnienie krwi, ma działanie przeciwzakrzepowe, hamuje rozwój choroby niedokrwiennej serca, działa przeciwnowotworowo oraz poprawia stan skóry. Olej lniany służy też do produkcji farb olejnych, pokostów i lakierów. Produkt uboczny po tłoczeniu oleju - makuchy lniane zawierają 36% białka i 7% tłuszczu i stanowią cenny komponent pasz. Słoma lniana po rozdrobnieniu i przyoraniu może wzbogacić materię organiczną gleby lub może być zebrana i przeznaczona do produkcji brykietów na cele opałowe.

 

Produkcja lnu do przemysłu włókienniczego

Len włóknisty stanowi wartościowy ekologiczny produkt dla przemysłu włókienniczego (o czym w Tavana Studio doskonale wiemy!). Z włókna lnianego wytwarzane są tkaniny oraz dzianiny odzieżowe charakteryzujące się wysokimi walorami zdrowotnymi, higienicznymi i estetycznymi. Lniane materiały nadają się do tworzenia pięknych zasłon, firanek, obrusów czy podkładek na stół (o czym przekonasz się oglądając nasz asortyment). W ostatnim czasie coraz większe znaczenie ma nietekstylne wykorzystanie włókna do produkcji wykładzin podłogowych i samochodowych, a także geowłóknin. Len włóknisty wykorzystywany jest również do produkcji płyt stosowanych w budownictwie i przemyśle meblarskim. Może być także stosowany do produkcji wysokiej jakości papieru.

 

Uprawa lnu - ekologia przede wszystkim 

Len nie wymaga intensywnej ochrony chemicznej, nie potrzebuje też wysokiego nawożenia czy nawodnienia. Na każdym etapie produkcji len można wykorzystać do cna, co sprawia, że nie pozostawia po sobie nieprzydatnych śmieci. W dobie dzisiejszych wyzwań ekologicznych zrównoważona uprawa i produkcja bez skutków ubocznych w postaci śmieci jest niezwykle istotna dla dobra planety i naszej przyszłości na niej. W związku z tym len - roślina znana od starożytności jest najwyraźniej również rośliną przyszłości. 

 

Stały kontakt
Darmowa przesyłka
Zadowoleni klienci
Bezpieczne płatności
Możesz nam zaufać
Opinie klientów na Etsy.com

Zapisz się do Newslettera i odbierz 10% rabatu na Twoje następne zakupy

Adres e-mail:
Zapisz
Zapisz
Dziękujemy za przyłączenie się do naszej społeczności
Prosimy o przejście na swoją skrzynkę e-mailową
i potwierdzenie subskrypcji newslettera.
Prosimy wypełnić wszystkie wymagane pola!

Współpraca

Kontakt

Zwroty i reklamacje

Regulamin

Płatności i wysyłka

Lniana poszewka

Obrusy lniane

Serwetki lniane

Zazdrostki kuchenne

Zasłony lniane

Firany z lnu

Polityka Prywatności

Nasza historia

Blog

Śledź nas

Newsletter

Produkty

Linki

Wykonano z  Loobinoo