“Wełna grzeje, muślin stroi – każdy sam wie, co woli” – to abisyńskie przysłowie, bliskie prawdzie. W końcu jeśli chcesz wystroić się na bal to nie ubierzesz wełnianej sukienki… ale muślinową owszem, prawda? Muślin – delikatny, zwiewny, powabny materiał sprawdza się w wielu sytuacjach. W dekoracji okien również. I choć wydaje się, że prawie go nie widać, to właśnie ta lekkość decyduje o tym, że absolutnie zachwyca. 

Krótka historia muślinu 

W czasach, gdy świat pełen był zagadek, a na każdym kroku można było odkryć “interes życia”, coś absolutnie nowego, nieznanego w zakątku świata z którego pochodzisz, Europa poznała muślin. Legenda głosi, że nazwa materiału pochodzi od miasta Mosul, leżącego na zachód od Bagdadu. Wyobrażam sobie, że jakiś bogaty europejki kupiec zobaczył materiał, a jego wyobraźnia podpowiedziała mu piękne suknie, które będą zdobić damy dworu i szlachcianki… Było to w XVII wieku.  Pierwsza w muślinie rozkochała się Francja, stopniowo zdobywał popularność w całej Europie. Gładki splot i niemal przezroczysty materiał stanowił utożsamienie kobiecości. Wszystko, co staje się modne w dziedzinie mody, zaczyna być adaptowane do innych dziedzin życia. Kwestią czasu było, gdy ktoś przyłoży muślin do okna i zauważy jak pięknie wygląda… 

Muślin na oknie 

Romantyczny muślin ma różne wydania, w tym lniane. Można go nazwać również “szatą lnianą”. Jest rodzajem cienkiej i lekkiej tkaniny lnianej o gramaturze 98 g/m2. Ma miękkie wykończenie, dzięki czemu łatwo się układa i nie kurczy się w praniu (lub kurczy się minimalnie). Oczywiście jak to len, musi się gnieść – więc i muślin ma fakturę nieco pogniecioną, ale są to zagniecenia szlachetne, wręcz oczekiwane i miłe dla oka. O wyjątkowym uroku firanki uszytej z lnianego muślinu świadczy też fakt, że jej zwiewność nadaje miłego, miękkiego charakteru nawet surowym wnętrzom. Taka firana jest elegancka, ale ma w sobie coś kokieteryjnego, coś co nie jest oczywiste i tym bardziej przykuwa uwagę. Tkanina zmiękcza światło słoneczne, dzięki czemu wpadające do pomieszczenia promienie są ciepłe i kojące. Takie firany łatwo utrzymać w czystości. Pomimo tego, że muślin jest cienkim materiałem, to działa trochę jak zasłona, a trochę jak firanka – dzięki czemu czujesz się intymniej we wnętrzu. 

W Tavana Studio oferujemy szeroki wybór muślinowych firan: możesz wybierać spośród bogatej gamy kolorystycznej, masz też możliwość wybrania wykończenia i sposobu zawieszenia (na troczki, tunel, na żabki- jak Ci wygodniej!). Dzięki temu dostajesz produkt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, bo specjalnie na Twoje zamówienie jest szyty. 

Podobne wpisy